Zapytani o konkursy muzyki klasycznej w naszym kraju zapewne bez wahania podacie konkurs Chopinowski, jednak wraz z próbą wymienieniem kolejnych pojawiać zaczną się zapewne problemy, dlatego postanowiłam przybliżyć Wam najważniejsze konkursy muzyki klasycznej. To zaledwie dwa konkursy muzyczne, lecz ich międzynarodowa sława oraz prestiż jaki ze sobą niosą sprawia, że postanowiłam szerzej opisać oba.

 

Konkurs Chopinowski

Pełna nazwa tego konkursu brzmi Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina i jak sama nazwa wskazuje jest to konkurs, w którym rywalizują ze sobą wirtuozi fortepianu. Konkurs Chopinowski to jedna z najbardziej prestiżowych imprez tego typu nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Jest to także jeden z najstarszych konkursów, został zapoczątkowany w 1927 r. Jest to też ciekawy konkurs pod względem wykonywanych utworów, bowiem na wszystkich etapach tego konkursu wykonuje się wyłącznie utwory Chopina. Konkurs odbywa się co 5 lat w Warszawie, w 2015 r. zwyciężył w nim Cho Seong-jin z Korei Południowej.

 

Konkurs im. Henryka Wieniawskiego

Pełna nazwa tego konkursu to Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Jest to konkurs szczególnie mi bliski, bowiem startują w nim najlepsi skrzypkowie świata. Sama miałam okazje wziąć w nim udział. Konkurs odbywa się od 1935 r., a od 1952 r. regularnie co 5 lat. Od 1952 r. jego patronem jest Henryk Wieniawski. Podobnie jak konkurs Chopinowski, również konkurs Wieniawskiego cieszy się światową sławą i ma rangę prestiżowego w skali świata wydarzenia. Konkurs im. Henryka Wieniawskiego odbył się w Poznaniu (jak zazwyczaj) w 2016 r., a pierwszą nagrodę zdobyła Veriko Tchumburidze turecka skrzypaczka gruzińskiego pochodzenia. Warto w tym miejscu wspomnieć również, że choć konkurs skrzypcowy jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalnym to w Poznaniu odbywa się jeszcze jeden konkurs imienia Wieniawskiego, jest to Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego, w którym rywalizują zawodowi lutnicy.